zonahastaligi.gen.tr https://www.zonahastaligi.gen.tr Zona Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, zonahastaligi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Zona Tekrar Edermi https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-tekrar-edermi.html Wed, 28 Nov 2018 00:06:21 +0000 Zona Tekrar Edermi, normal sağlıklı olan kişiler ile gençlerde çok nadirde olsa ortaya çıkan zona hastalığı kişinin artan yaşı ile birlikte görülme sıklığı en fazla olan bir hastalık çeşididir. Zona hastalığı insanlar Zona Tekrar Edermi, normal sağlıklı olan kişiler ile gençlerde çok nadirde olsa ortaya çıkan zona hastalığı kişinin artan yaşı ile birlikte görülme sıklığı en fazla olan bir hastalık çeşididir. Zona hastalığı insanların yaşam kalitelerini bozan virüs hastalığıdır. Günümüzde zona hastalığı en sık görülen hastalıklardan biri iken, tedavi uygulanmasına rağmen yeniden nüksetme eğilimi en sık hastalıktır. Zona hastalığı genellikle çocukluk döneminde geçirilen su çiçeği mikrobunun (virüsünün) sinirlere yerleştikten yıllar sonra bile kendiliğinden vücudun kendi savunma mekanizması bozulduğu anda tekrarlayan hastalık olarak bilinmektedir. Zona hastalığı çoğunlukla insanların sırt ya da göğüs bölgelerinde görülmektedir. Çok nadirde olsa baş, boyun ve bel bölgelerinde görülebilmektedir. 

Zona Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır Ve Nasıl Tekrar Eder, 

Zona hastalığı özellikle vücutta döküntülere neden olan bir hastalık tipidir. Bu döküntüler ile birlikte kişide dokunmaya karşı hassaslık ve aşırı ağrılar eşlik etmektedir. Zona hastası olan kişi enderde olsa bazen halsizlik hissedebilir ve ateşlenebilir. Zona hastalığının neden olduğu döküntüler yaklaşık on gün sonra kendiliğinden kabuk bağlamaya başlar. Sağlıklı olan insanlarda zona sebebi ile meydana gelen lezyon bir iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı kişilerde bu lezyon uzun süreli olarak devam edebilir. Tekrarlama eğilimi sık olan zona hastalığı vücut mekanizması savunmasız kaldığı dönemlerde tekrarlayabilir ve kişinin yaşamını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. 
]]>
Kulak Zonası https://www.zonahastaligi.gen.tr/kulak-zonasi.html Wed, 28 Nov 2018 14:19:29 +0000 Kulak Zonası, Zona hastalığı virüslerin sebep olduğu çok ciddi bir deri hastalığıdır. Vücudun her bölgesine görülebilir. Sıkıntı, stres, depresyon gibi ruhsal hastalıkların sonucunda görülür. Zona hastalığı halk dil Kulak Zonası, Zona hastalığı virüslerin sebep olduğu çok ciddi bir deri hastalığıdır. Vücudun her bölgesine görülebilir. Sıkıntı, stres, depresyon gibi ruhsal hastalıkların sonucunda görülür. Zona hastalığı halk dilinde kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak bilinir. Hastalık sonucunda virüsler bütün vücuda dağılarak insan sağlığını ciddi anlamda etkiler. Zona hastalığı vücudun belli bir bölgesinde görülmez. Kulak, yüz, kol, bacak, yüz gibi birçok yerinde görülür. Ama vücudun hangi bölgesinde görülürse görülsün sağlık için çok tehlikelidir. Genellikle sırt, göğüs, kalça, karın, bel yüz ve kafa gibi bölgelerinde görülür. 

Kulağın içinde veya arka kısmında meydana gelmesine de kulak zonası denilir. Virüsler tedavi edilmediği zaman vücudun sindirim sistemine ve sinir sistemine yayılarak insan sağlığını ciddi anlamda etkiler. Kulak zonası çocuklar da pek rastlanmaz. Genelde orta yaştaki insanlar ve yaşlılarda en fazla görülür. Çok şiddetli ağrılara sebep olur. Deride yanma, şiddetli ağrı, kaşıntı ve kızarıklara sebep olur. 

Kulak zonası belirtileri;
 • Kulağın içinde veya çevresinde kızarıkların oluşması,
 • Su çiçeğine benzer yaraların oluşması,
 • Kulak da şiddetli ağrı oluşması, 
 • Kulak ve çevresinde kaşıntı gibi rahatsızlıklar görüldüğü zaman kulak zonasının belirtileridir. 
Kulak zonası tedavisi: 

Kulak zonası şiddetli ağrıya ve kaşıntıya sebep olduğu için kaşınan bölgeleri kaşımamak gerekir. Su çiçeğine benzediği için kaşıntıdan sonra vücutta iz bırakabilir. Kulak içi ve çevresinde oluşan zonaya ilk olarak buzla müdahale etmek, yaranın ağrısını dindirip kaşıntıyı önleyecektir. Doktora başvurarak doktor tavsiyesi üzerine antibiyotik kremler kullanılmalıdır. Kremleri kulakta oluşan zonalar geçene kadar uygulanmalıdır. Kulak zonasının ağrıları başladığı zaman ılık su ve bol köpüklü ile de müdahale edilebilir.
]]>
Bebeklerde Zona https://www.zonahastaligi.gen.tr/bebeklerde-zona.html Wed, 28 Nov 2018 15:36:32 +0000 Bebeklerde Zona, bu hastalık bebeğin omuriliğinde çıkan sinirin beslediği bölgeye duygusal sinir vererek içi su dolu kabarcıklar çıkarmasına neden olur. Çıkan bu kabarcık sık oranda çoğalmalara neden olur. Yanıcı, delici, b Bebeklerde Zona, bu hastalık bebeğin omuriliğinde çıkan sinirin beslediği bölgeye duygusal sinir vererek içi su dolu kabarcıklar çıkarmasına neden olur. Çıkan bu kabarcık sık oranda çoğalmalara neden olur. Yanıcı, delici, benek kızarık şekilde görülür. Su çiçeği geçirmiş bebekte zona hastalığı çıkma olasılığı yüksektir. Vücudun sinir damarı bu hastalık virüsünü kolay kaptığı için su çiçeği geçirmiş bebekte çıkmaya başlar. Bu hastalık bulaşıcıdır. Yakın temas anında kişiye kolay geçer. Zona hastalığı vücutta kızarıklık yapar. Bağışıklığı zayıf çocuğa hemen bulaşır. Su çiçeği hastalığına yakalanan  çocukta daha sonra zona hastalığı görülür. Aile ve yakın çevresinde vücudunda iri yara varsa uzak durun temas etmeyin bulaşıcı hastalıktır. 

Bebeklerde zona hastalığı çocukta, hamile bayanda ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişide çok görülür. Cinsel yollarla da bulaşır. Su çiçeği geçirmiş bebek zona hastalık virüsünü taşır. Bebek uykudayken bile bu hastalık bulaşabilir. Hastalık bağışıklık sistemini yavaşlatır. Uykuda olan virüs aktivasyon ile zona hastalığını oluşturur. Bu hastalık çocukta ağrı yapar. Kızarıklık şekilde kabarcık ve kesici görüntü oluşturur. Bebeklerde zona hastalığı hormon bozukluğuna neden olur. Bağışıklık sistemini yavaşlatır. Düzensiz beslenen, uyku düzensizliği olan ve aşılarını yaptırmayan çocukta bu hastalık virüsü çıkar. Bu hastalığın tedavisi ilaç yöntemiyle yapılır. Mutlaka doktora gidilmelidir. 

Bebeklerde zona hastalığın belirtisi ve tedavisi

Bebeklerde bu hastalık virüsü ciddi sağlık sorunu olur. Bulaşıcı hastalık olduğu için bebekte su çiçeği çıkmasına neden olur. Daha sonra zona hastalık görülür. Bebeğin aşısı düzenli yapılmazsa hastalık virüsü etki eder. Bebekte yüksek baş ağrı görülür. Havale geçirme riski artar. Vücudun sıcaklık oranı artar. Uyku düzenini etkiler. Bebek anne sütünü emmeyi bırakır. Sürekli kusma ve ishal oluşur. Bebekte iştahsızlık başlar. Doktor müdahalesi ile ilaç tedavisi başlar. Oksikodon, morfin ilaç bebeğe verilir. İlaç hastalığı iyileştirir. Bebek sürekli ilacın etkisiyle uyur dinlenmeye bırakılır. Bebek iyileştikten sonra ılık suyla günlük banyo yapılır. Anne sütü içmesi sağlanır. Ilık bez ile vücut devamlı silinir. Bebeğin vücut sıcaklığın normale geçmesi sağlanır.
]]>
Zona Ne Kadar Sürede Geçer https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-ne-kadar-surede-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 10:01:11 +0000 Zona ne kadar sürede geçer, günümüzde bu hastalıkla mücadele eden çok kişi bulunmaktadır. Cilt hastalıkları arasında yer alan bu hastalık deri ve zührevi hastalıkları olarak tedavisi mümkündür. Zona hastaları buna yakalanm Zona ne kadar sürede geçer, günümüzde bu hastalıkla mücadele eden çok kişi bulunmaktadır. Cilt hastalıkları arasında yer alan bu hastalık deri ve zührevi hastalıkları olarak tedavisi mümkündür. Zona hastaları buna yakalanmadan önce vücutta ciddi bir ağrı ve kırgınlıkla belirti gösterir. Yaklaşık bu ağrı ve kırgınlık bir hafta sürer ve o süre sonunda yaralar oluşmaya başlar. Çıkan yaralar yaklaşık 10 gün ve 15 gün çıkmaya devam eder. Tedavi edilen bu hastalıkta 1 ay hatta bazı durumlarda 3 ayda iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Zona ne kadar sürede geçer Tedavi uzun süreçte iyileşme göstermektedir. Zona hastası olan kişinin bağışıklık sistemi zayıf ise bu süreç değişerek uzun tedavi ister. Yaşlı ve çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan bu kişilerde zona daha geç sürmektedir. Böyle durumda yakalanan kişilerde yaklaşık tedavi süreci 5 ayı bile bulabilir. 

Bu süreç çocuk ve yaşlı olanlar için iyileşme sürecinin gayet normal olduğu bilinmektedir. Zona ne kadar sürede geçer orta yaş grubu olan kişilerde yaklaşık 20 gün süren hastalık kronik ve nöbeti olan hastalarda da bu süreç değişerek uzayabilir. Zona hastalığı vücuda giren ve sinir ucuna yerleşip uyuyan bir sinsi hastalıktır. Vücut içine yerleşen ve uyuyan virüs aylarca hatta bazen senelerce yerleştiği yerde kalabilir. Zona hastası olan kişilerde virüs yerleştikten aylar sonra ortaya şikayetlerle çıkar. vücudun yara dökmesi süresine kadar zona hastalığına yakalanan kişi bunu anlayamaz. Ayrıca şikayetler bir soğuk algınlığı şekilde sinyal verir. Kişilerin çok dikkat etmesi gerekir. 3 veya en geç 5 gün içinde geçmeyen şikayetlerin bir uzman doktoruna bildirilmesi gerekir.

Zona tedavisinde nelere dikkat edilmelidir
 • Beslenmeye özen gösterilmelidir.
 • Zona hastalığında tedavi sürecinde dinlenmek en etkili yöntemlerden biridir.
 • Doktorun önerdiği vitamin hapları düzenli kullanılarak vücuda destek olunmalıdır.
 • Omega 3 olan ürünler çok tüketilmelidir. Düzenli ve vitaminli beslenme hastalığa yakalanma riskini düşürür.
Yukarıda dikkat edilmesi gereken zona hastalığı sürecinde uygulanırsa kişilerin hastalığı atlatması daha kolay ve kısa sürede iyileşme gösterir. Hastalık bir çok kişi tarafından gece yanığı olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam için vücut direncini arttıracak gıdalar alınmalıdır. Zayıf bir sindirim sistemine çok kolay virüs yerleşerek gıda tüketimlerine özen gösterilmelidir. 
]]>
Zona Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-tedavisi-ne-kadar-surer.html Thu, 29 Nov 2018 22:36:59 +0000 Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer, günümüzde yaşanan bu hastalık vücuda giren bir enfeksiyon yerleşmesi sonucu sinir uçlarında yer yaparak su çiçeği olarak ilk tepki verir. Zona hastasının böyle bir hastalığa yakaland Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer, günümüzde yaşanan bu hastalık vücuda giren bir enfeksiyon yerleşmesi sonucu sinir uçlarında yer yaparak su çiçeği olarak ilk tepki verir. Zona hastasının böyle bir hastalığa yakalandığını bilmesine imkan yoktur. Su çiçeği geçiren hastada ilk tepki kaşıntıyla başlar, ve daha sonra zona enfeksiyonu iltihaba dönüşüp sinir ucuna yerleştiğinde hasta olan kişide ciddi bir vücutta yanma başlar. En kötüsü zona oluşmasına sebep olan virüs sinir ucunda bir ömür yaşayabilir olmasıdır, hastanın kırgınlık, döküntü, şiddetli ağrı çekme ve vücudun yara dökmesiyle devreye girerek zona başlamış olur. Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer hastalık başlamasının ardından deri döküntüleri ve yaralar ilaçlarla 3 veya 4 haftada kurutulur, fakat ağrı geçmez devam eder. Bu süreç aylar bulabilir, bu mümkündür. Hastanın çok iyi bakılması gerekmektedir, ayrıca beslenmesine de özen göstermelidir.

Kişide ciddi sorunlar başlamasına sebep olan zona kilo kaybı, uykusuzluk, hastada sinir oluşması gibi bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Zona hastalığında yerleşen virüslerin hasta iyileşmesi durumunda tamamen ortadan kalkmayan virüslerin bir bölümü uyurlar ve tam vücutta bitmez. Bu nedenle zona hastası olan kişi bir süre sonra ortaya çıkan şikayetleriyle yıllar sonra tekrar aynı sorunu yaşayabilir. Her yaşta zona hastalığı görülebilir, fakat 50 yaş üstünde çok zor atlatılabilir. Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer bu durumu yaşayan hastalık yaklaşık 3 ve 5 ay sürer ve tedavisi olan bir hastalıktır.

Zona hastalığı tedavisi nasıl uygulanır 

Hasta şikayetleri üzere doktora gitmesi durumunda zona hastalığına yakalandığını öğrenir. Hemen tedavi süreci başlatılır, hastanın öncelikle iyi bir istirahat etmesi çok önemlidir. Zona olan bölgeler yüz, kollar, bacaklar, saçlı deri, gövdede bulunmak üzere sinir ucu olan bölgelerde çıkmaya başlar. Bu hastalıkta inatçı ve çekilmez ağrı devreye girer, bu durumda tedavi için kullanılan ağrı kesiciler, vitamin ilaçları, ayrıca hastalıkta ağrının çok ilerlemesi durumunda antidepresan ilaçlarında kullandığı bilinmektedir. Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer bu süreç hastaya göre değişebilir, bazı hastalar genç ise  1 ay yada 2 ayda sürebilir. Fakat hasta belli bir yaşı geçmişse bu durum 3 ve 4 bazen daha fazla zamana ihtiyaç olabilir.
]]>
Yüzde Zona https://www.zonahastaligi.gen.tr/yuzde-zona.html Fri, 30 Nov 2018 07:21:11 +0000 Yüzde zona, tıpta ''Herper zoster'' olarak adlandırılan hastalık yüz haricinde vücudun farklı bölgelerinde de oluşum gösterebilir. Son derece ağrıya yol açan döküntüler meydana gelen viral bir enfeksiyondur. Zona Yüzde zona, tıpta ''Herper zoster'' olarak adlandırılan hastalık yüz haricinde vücudun farklı bölgelerinde de oluşum gösterebilir. Son derece ağrıya yol açan döküntüler meydana gelen viral bir enfeksiyondur. Zona su çiçeğine yol açan virüs nedeniyle oluşur. Su çiçeği geçirdikten sonra virüs beyin dokusu ya da omurilikte yerleşebilir ve yıllar sonra ortaya çıkarak zonaya neden olabilir. Zona oluşan döküntülerden sonra ağrı, yanma, uyuşma ve karıncalanma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Fakat bazı durumlarda döküntü yaşanmadan zona teşhis edilebilir.

Yüzde zona belirtileri

Yüzde zona belirtileri arasında yukarıda sayılan şikayetlerin yanı sıra baş ağrısı, yüz bir tarafında his kaybı, sarkma, göz bölgesine yakın alanlarda kabarıklıkla ortaya çıkabilir. Göz kapakları, kulak ya da ağız içi ile alakalı da şikayetler gelişebilir. Yüzde 2 mm boyutunda içi sıvı dolu ve kırmızı kabartılar meydana gelebilir. Zonaya yol açan virüs yüzün bir bölümünde etkili olarak dışarıdan bakıldığında asimetrik bir görüntüye sebep olabilir. Ayrıca göz kapaklarını tam anlamıyla kapatamama, çatık kaş gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Göz devamlı kapatılamadığı için gözde aşırı kuruluk meydana gelebilir.

Yüzde zona ağız içi ya da dili etkisi altına aldığında tat alma duyusunda bozulma yaşanabilir. Hastalık kulağa vurduğunda baş dönmesi ve denge kaybına sebep olabilir. Sinir hasarı ile alakalı olarak duyma kaybı yaşanabilir.

Yüzde zona tedavisi

Hastalığın ilk aşamalarında doktora başvurulduğunda doktor hastalığın şiddetini ve süresini azaltmak amacıyla antiviral ilaçlar reçete edebilir. Yüzde meydana gelen döküntüler ortadan kalktıktan sonra diğer şikayetler çok uzun sürmez. Fakat bazı vakalarda sinir hasarına bağlı olarak uzun süreli ağrılar ve postherpetik nevraji olarak adlandırılan sorunlar meydana gelebilir. Hastalık erken dönemde kontrol altına alınırsa postherpetik nevraji oluşma olasılığı minimuma indirilebilir.

Yüzde meydana gelen döküntülerin şiddetini azaltmak, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler uygun görülebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar bazı hastalarda etkili olsa da bazı hastalar da etkili olmaz. Bu nedenle güçlü ağrı kesicilerin kullanılması gerekebilir. Postherpetik nevraji ağır seyrediyorsa ağrıyı hafifletmek amacıyla metil tarzı steroid enjeksiyonlar uygulanabilir.

Topikal antihisminikler kaşıntıya karşı etkili olabilir. Topikal anesteziler hem kaşıntı hem de ağrıyı geçirmek için faydalı olur. Zona nedeniyle yüzde meydana gelen kabarcıklar genelde kendiliğinden geçse de iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla ve kabarcıkların enfekte olmaması için topikal antibiyotik kullanımı uygun görülebilir.

Yüzde ZonaYüzde zonaya ne iyi gelir

 • Yüzde zona nedeniyle meydana gelen döküntülere karşı çörek otu yağı, zeytinyağı ya da badem yağı kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar döküntü nedeniyle oluşan şikayetleri hafifletebilir.
 • Kuşburnu zona hastalığı için faydalı bir bitkidir. 5 çorba kaşığı kadar kuşburnu 5 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Elde edilen su nöbet şekeri ile tatlandırılıp zonaya karşı içilebilir.
 • Lahana yaprakları mutfak robotuna alınarak iyice çekilir. Elde edilen su temiz bir havlu ile yüzde meydana gelen lezyonlara pansuman şeklinde sürülebilir.
]]>
Zona Hastalığı Nedir https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 06:08:32 +0000 Zona Rahatsızlığı Nedir, Zona rahatsızlığı ağrıya yol açan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere yol açan bir cilt hastalığıdır. Halk aralarında ise 'gece yanığı' olarak bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etki Zona Rahatsızlığı Nedir, Zona rahatsızlığı ağrıya yol açan, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülere yol açan bir cilt hastalığıdır. Halk aralarında ise 'gece yanığı' olarak bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etkileyen döküntüler, beraber kemer veya bant durumunda bir görüntü oluşturan, ilk önce su toplayıp sonrasında kabuk tutan kabarcıklar şeklindedir. Su çiçeğine yol açan varisella zoster isimli aynı virüs zona hastalığına da neden olur. Bu virüs bir kez vücutta yer ettikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler ve imkan bulduğunda harekete geçerek zona hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Depresyon, stres, yaşlılık ve farklı hastalıklar vücudun zayıf düşme sebepleri aralarında sayılabilir. Zonaya neden olan virüs sinir köklerine yerleşebilen bir virüs olduğundan, zona ağrıları da oldukça kuvvetli olabilmektedir. Sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgeleri zona hastalığının etkilediği bölgelerdir. Zona şikayeti bu bölgeler aralarında en fazla göğüs ve başta görülür.

Zona Hastalığı NedirZonanın Nedenleri

Bir kişi su çiçeği rahatsızlığı geçirdiyse, yukarıda sözünü ettiğimiz virüs bedendeki bir takım sinirlere yerleşmiş demektir. Su çiçeğine ve sonrasında zonaya yol açan bu virüs vücutta herhangi bir meseleye yol açmadan yıllarca beklemede kalabilir. Su çiçeğinin sonrasında uzun yıllar sonra virüsün sinirlerde tekrar etkin duruma gelmesiyle zona belirir. Virüsün neden ansızın bire harekete geçtiği ve zonaya neden olduğu tam anlamıyla açıklanmış değildir. Fakat bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemi seçtiği bilinmektedir. Anında her yaş grubunda zona rahatsızlığı görülebilir fakat 50 yaş üzerindeki kişilerde risk daha yüksektir. Bu vaziyet yaşlılıkta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile açıklanabilir. Bir yaşından önce su çiçeği geçirenler ve bir rahatsızlık veya kullanılan ilaçlar sebebiyle bağışıklık sistemi zayıf olanlar da yine zona hastalığına daha yatkın onay edilir.
Zonaya yol açan veya tetikleyen sebepleri sıralayacak olursak:
 • Varisella zoster ismi verilen ve su çiçeğine de yol açan virüs / Su çiçeği geçirmiş olmak
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması (yorgunluk, hastalıklar, ilaçlar vb nedenlerden ötürü )
 • 50 yaş üstünde olmak
 • Depresyon
 • Stres, travma
Zona Tekrarlar Mı

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıf düşerse virüs te harekete geçecek diye bir kural yoktur. Ayrıca her su çiçeği geçiren kişide de zona görülmez. Çoğu hastalarda, su çiçeği sonrasında hayat boyu zona durumunda yalnızca tek bir atak görülür. Zona tekrarlamayan bir rahatsızlık olarak onay edilir fakat kimi zaman de olsa hastalığın bir daha tekrar ortaya çıktığı hastalar da vardır. Zonanın hala kesin bir tedavi yöntemi geliştirilmedi. Rahatsızlık başladıktan sonra belirtilerin hafif atlatılmasına yönelik tedaviler yapılır. Zona yaralarına temas eden kişiye bu rahatsızlık zona olarak değil, su çiçeği olarak bulaşabilir. Zona belli bir bölgede ağrı, karıncalanma hissi, yanma ve kaşıntı benzeri belirtilerle belirir. Öncesinde baş ağrısı, halsizlik, ateşsiz grip bulguları, ışığa karşı hassaslık görülebilir. Yanma ve ağrı çok olabilmektedir ve ciltte henüz herhangi bir döküntü veya kabartı yokken ortaya çıkabilirler. Çoğu kez sırt ve göğüs kısmında görülen ağrılar çoğu kez başka rahatsızlıklardan şüphelenmeye yol açar. Ciltteki içi su dolu kabartılar ise kabuklu yaraya dönüşür. Zona virüsü sinirleri etkilediğinden şayet hastalığa müdahale edilmezse  işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, kasların oynatılamaması, enfeksiyon benzeri daha ciddi bulgular de ortaya çıkabilir. Nadir de olsa zona baş bölgesini, yüzü ve gözleri etkileyebilir. Bilhassa gözü etkileyen zonada anında tedaviye başlanmalıdır. Akciğer, beyin veya sindirim sistemindeki iç organlar da zonadan etkilenebilir.

]]>
Gözde Zona https://www.zonahastaligi.gen.tr/gozde-zona.html Sat, 01 Dec 2018 07:29:31 +0000 Gözde Zona, Göz sinirinde başlayan iltihaplanma sonucu oluşan uçuk gibi bir hastalıktır. Tedavide geç kalınırsa gözde kalıcı bir hasara neden olmaktadır. Göz sinirinde yarattığı hasar nedeniyle 6 - 7 gün gibi çok kısa Gözde Zona, Göz sinirinde başlayan iltihaplanma sonucu oluşan uçuk gibi bir hastalıktır. Tedavide geç kalınırsa gözde kalıcı bir hasara neden olmaktadır. Göz sinirinde yarattığı hasar nedeniyle 6 - 7 gün gibi çok kısa sürede büyük sorunlar ortaya çıkartabiliyor.

Gözde Zona Hastalığının Belirtileri :

 • Ağrı
 • Yorgunluk
 • İçi su dolu kabarcıklar
 • Kızarıklık
 • Çift görme
 • Göz siniri iltihabı

Göz zonasının herpes virüsünün duyu sinirine yerleşmesiyle oluşur. Bu virüs küçüklük çağlarından itibaren bekler ve vücut direncinin en ufak bir düşme olduğu zaman ortaya çıkar. Virüs, duyu sinirlerinin dalları boyunca yayılabilir ve duyu sinirine baskı sonucu şiddetli ağrıya neden olabilir.

Gözde ZonaGözde Zona Hastalığının Nedenleri

 • Stres
 • Travma
 • Su çiçeğine sebep olan virüs
 • Su çiçeği hastalığı geçirmiş olmak
 • Depresyon
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Gözde Zona Hastalığının Tedavisi : Teşhis konulur konulmaz antiviral ilaç tedavisi başlatılmalıdır. Gözün ön tabakası etkilenirse göz bebeğini büyüten damlalar verilmelidir. Geniş etkili bir antibiyotik bu tedavide kullanılabilir. Deriye soğuk pansuman uygulaması da rahatlama konusunda yardımcı olabilir.

]]>
Zona Hastalığında Beslenme https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaliginda-beslenme.html Sun, 02 Dec 2018 04:24:24 +0000 Zona Hastalığında Beslenme, Bizi dengede tutan eşsiz bir sistem vardır. Bizim için son derece olağan olan bu özelliğimiz, rahatlıkla kalkıp yürüyebilir, saatlerce ayakta durabilir, koşabilir ve hiçbir zaman boşlukt Zona Hastalığında Beslenme, Bizi dengede tutan eşsiz bir sistem vardır. Bizim için son derece olağan olan bu özelliğimiz, rahatlıkla kalkıp yürüyebilir, saatlerce ayakta durabilir, koşabilir ve hiçbir zaman boşlukta gibi hissini yaşatmaz. Sahip olduğumuz ve yaşamamızı kolaylaştıran mucizevi denge sisteminin anahtarıdır. Bunları insanın yaşamı için vesile eden, insanı daima koruyup gözleyen, ona can verip onu yaşatan, yerin ve göğün hakimi olan Yüce Allah'tır. Allah'ın yaratma ilmi Kur'an'da şöyle bildirilmiştir; İşte gaybı da, bilen, üstün ve güçlü olan, esirgeyen O'dur. O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlamıştır. İnsan, bu kusursuz sistemler vesilesiyle hayatta kalır. Bu konu ile ilgili etkili olabilecek ve siz değerli okuyucularımız için bu hastalığı tanımanıza yardımcı olacak bilgileri ve doğal reçeteleri içeren bir yazı hazırladık. Şimdiden geçmiş olsun.

Zona hastalığı; suçiçeği virüsü nedeni ile oluşan bir deri hastalığıdır. Genelde halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir. Ayrıca hastalık suçiçeği geçirmeyen kişilere daha çabuk bulaşır. Hastalık iyileşene kadar beslenmeye dikkat edilmelidir. Zona hastalığı tekrarlamasa da virüs vücutta kalır ve omuriliğin arka kök gangliyonu denilen kısımda sessiz olarak yaşamını sürdürür. Kişinin hayatını ve hayati organlarını etkileyen hasarlara da sebep olabilir. Bunun yanında sindirim sistemi ağır hayvansal gıdalarla yorulursa bağışıklık sistemi de güçsüz kalır. Bu durumda yer yer ağrılar ile zona belirtilerini gösterir. Deride döküntü ve kaşıntı olan bölgelerde birkaç gün içerisinde içi su dolu kabarcıklar oluşur ve ciltte izler ve lekeler bırakabilir. Bunun için hastalığın tedavisinde beslenme programları içinde B6, B12 ve C vitaminleri içeren gıdaları tercih etmelidir. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de beslenmede yer alması önemlidir. Her hastalık için bir bitki yaratılmış. Eski hekimler teşhis ve tedavi edici reçetesi tıp kitapları anlatmıştır.

Zona Hastalığında BeslenmeZona Hastalığında Beslenme

 • Lahana yaprakları ezilir ve lapa halinde günde dört defa içilir.
 • Vücudun hasar görmüş bölgesi saf zeytinyağı ile ovulur.
 • Vücut sirkeyle karıştırılmış suyuyla yıkanması gerekir.
 • Vücudun ağrıyan yerleri badem yağı ile ovulur.
 • Dört bardak suya, dört kaşık ezilmiş kuşburnu konulur.
 • Yarım saat kaynatıp, günde üç defa içilmesi önerilir.
 • Armut suyu asit bakımından oldukça zengindir.
 • Gün boyunca armut suyu içilmesi önerilir.
 • Semizotunu ıspanak gibi pişirip yenirse, fayda sağlar.
 • Semizotu Çin'de herpes ilacı olarak ün yapmıştır.
 • Çarkıfelek çiçeği yumuşak bir sakinleştiricidir.
 • Zona ağrıları için çoğu zaman fayda verir.
]]>
Zona İçin Şifalı Bitkiler https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-icin-sifali-bitkiler.html Mon, 03 Dec 2018 03:29:37 +0000 Zona için şifalı bitkiler, zona hastalığı, virüslerinin neden olduğu önemli bir deri hastalığıdır. İnsanlar arasında gece yanığı tabiriyle bilinen zona hastalığı başka bir adı ise, kuşak hastalığıdır. Zona hast Zona için şifalı bitkiler, zona hastalığı, virüslerinin neden olduğu önemli bir deri hastalığıdır. İnsanlar arasında gece yanığı tabiriyle bilinen zona hastalığı başka bir adı ise, kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, stres, travma, üzüntü ve depresyon gibi sebeplerle, bağışıklık sistemini zayıflaştırıcı etkenler olarak zona hastalığı geçirilmesine sebep olur.

Zona İçin Şifalı BitkilerZona hastalığı virüsünü tetikleyen ve aktifleştiren sebep bilinmemektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir zayıflık ile virüsün çoğalarak, sinirlere etki etmesi, deride yayılmasına sebep olacaktır. Çocuklarda  zona hastalığının, sıklıkla çocukluk döneminde su çiçeği virüsünün (mikrobunun) sinirlerde yer ederken yıllar sonra bile kendi kendine büyük bir sebeple bile vücudun savunma mekanizmasını bozarak tekrarlayan bir hastalık şeklidir. Çoğunlukla 50 ila 60 yaşın üstündeki insanlarda zona hastalığı daha sıklıkla rastlanır.  Zona hastalığı geçiren bir hastanın kabarcıkların içindeki mikroplu sıvı ile temas eden insanlar, su çiçeği hastalığı geçirmemiş ise, su çiçeği hastalığı geçirebilirler.

Su çiçeği ve Zona geçirmiş insanlar başka hastalardan bulaşma şekli ile virüs alınmasına karşı vücutları dirençlidirler. Zona hastalığı esnasında hastaların banyo yapmasında hiç bir sakınca yoktur. Fakat sıcak banyo ağrıyı, sızıyı artırabilir. Banyo sonrası da, sıvı dolu kabarcıkların mikrop kapma ihtimalini arttırabilir. Bu sebeple banyo sonrası antiseptik, solüsyonlarla temizlik ve pansuman yapılması önerilir. Zona hastalığında, tahmini üç hafta içerisinde hem ağrılar hem de zona virüsünün bitimesiyle, yani tedavisinden sonra leke, iz kalmasını önleyen bitkisel kremler veya spreylerden yararlanılabilir. Alternatif  destek ve tedavide kalıcı  yöntem ve çözüm için, net sonuç alındığı, bitki özleri yardımıyla medikal ilaç kullanmadan iki ayda leke izi kalmadan doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Zona hastalığına faydalı olacak bitkiler;

 • Lahana kürü ile rahatsızlığın daha hızlı iyileşmesine faydalı olacaktır. Lahana yaprakları dövülerek, lapa şeklinde konulur. Günde üç dört defa içilir. 
 • Hasta olan Vücut saf zeytinyağı ile ovulur. 
 • Vücut sirke ve su karışımıyla yıkanır. 
 • Ağrıyan yara yerleri badem yağı ile masaj yapılarak ovulur. *Dört bardak suya, dört kaşık dövülmüş kuşburnu konulur. Yarım saat kaynatılıp, şeker ile tatlandırılarak, günde üç defa içilmesi tavsiye edilir. 
 • Armut suyu kuvvetli bir antiviral olan kafeik asit açısından zengindir. Zona hastaları çokça armut yiyip, armut suyu tüketmeleri önerilir. 
 • Ülkemizde bolca yetişen semizotu Çin'de ilaç olarak ün yapmıştır. Semizotunu, ıspanak şeklinde pişirip yenilebilir. *Çarkıfelek çiçeği, iyi bir sakinleştiricidir. Zona ağrıları için tüketmek çoğunlukla fayda getirir. 
 • Oğul otu, herpes türünden virüsler üstündeki, etkisi ispatlanmıştır. 
 • Zona için çok miktarda adaçayı, oğul otu, zufa otu, nane, yabani mercanköşk, biberiye, yeşil nane, ve kekik gibi bitkileri birini karıştırarak, yapılan bitki çayı fayda sağlamaktadır. 
 • Oğul otu ile, bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı kurutulmuş şekilde hazırlayarak, çayı direk olarak döküntünün üzerine ovalanırsa faydalı olacaktır.
]]>
Zona Ağrıları Nasıl Geçer https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-agrilari-nasil-gecer.html Mon, 03 Dec 2018 12:27:30 +0000 Zona ağrıları nasıl geçer, Zona viral bir sinir enfeksiyonudur. Bu hastalığa su çiçeği hastalığına da neden olan ''herpes zoster virüsü'' neden olur. Eğer su çiçeği geçirdiyseniz gelecekte de zona geçirme ihtimal Zona ağrıları nasıl geçer, Zona viral bir sinir enfeksiyonudur. Bu hastalığa su çiçeği hastalığına da neden olan ''herpes zoster virüsü'' neden olur. Eğer su çiçeği geçirdiyseniz gelecekte de zona geçirme ihtimaliniz daha fazladır. Bu hastalık genelde bağışıklık sistemi daha zayıf olduğundan kanser ve HIV hastalarında daha fazla görülmektedir. Yaşı elli üzerinde olanlarında zonaya yakalanma riski daha yüksektir. Virüs pasif olma eğilimindedir. Su çiçeği geçiren kişinin omuriliğine iner ve bu virüsün cilde yakın dermetom denilen sinir ağlarından geçerken tekrar aktif olmasıyla zona ortaya çıkar. Su çiçeği geçiren her beş kişiden biri bu hastalığa yakalanmaktadır.

Zona ağrıları nasıl geçer sorusunun cevabını bulmak için öncellikle bu hastalığı iyi tanımak gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olunca zona ağrılarıyla kolaylıkla baş edilebilir.  Zona ilk etapta parlak, kırmızı ve isilik görüntüsündedir. Ayrıca bu isilikler bir miktar kaşınır. Bu zonanın ilk belirtileridir. İki gün sonra zona kızarıklığı olan bölgenin üzerinde su dolu kabarcıklar ortaya çıkar. oldukça ağrılıdır ve yanma hissi oluşturur. Bu yanma hissi kabarcıklar kuruyup dökülene kadar devam eder. Bu kabarıklar genelde on dört gün bir süre sonra kurur. Zona bulaşıcı olduğundan gereksiz yere dokunulmaktan kaçınılmalıdır. Cildin cilde temasından kaçınılmalıdır. Bol ve ince kıyafetler giyilmelidir. Kaşıntıyı tetikleyebilecek sıkı ve kalın elbiselerden kaçınılmaktadır.

Zona Ağrıları Nasıl Geçer
Zona ağrılarından etkilenmiş bölgedeki etkiyi hafifletmek için buralara buz torbaları koyulmalıdır. Bu kaşıntıyı büyük ölçüde dindirecek ve ağrıyı da belli bir miktar dindirecektir. Ama buz koyma geçici bir rahatlatma yaratacaktır. Zonalı bölgeyi yıkamakta bir yöntemdir. Bunun için bu bölgeler ıslak bir lif ve sabunla nazikçe yıkanır. Bu kabarcıkların kurumasına da yardımcı olacaktır. Yıkanan zonalı bölge kuruduktan sonra Q tipli bir demir oksit losyonu sürülür. Bu losyon ağrı ve yanma hissini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Zonadan uzak durmak için aşı yapmakta bir yöntemdir. 

Stres zona ataklarının ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir. Rahatlayın rahatlama periyotları esnasında stres azalır ve dolayısıyla zona atakları sırasında ortaya çıkan ağrıları azaltır. Masaj, güzel şeyleri hayal etmede etkili bir yöntem olabilir. 

Kabarcıkların inmesinden sonra sinir ağrıları bir süre daha devam edebilir. Bu ağrılar bir kaç haftadan bir kaç aya kadar sürebileceği gibi ağır vakalarda yıllara yayılabilir. Bu ağrılarla baş edebilmek için dengeli beslenmeli, kişisel temizliğine dikkat etmeli, düzenli egzersiz yapılmalıdır. 
]]>
Zona Hastalığına Ne İyi Gelir https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligina-ne-iyi-gelir.html Tue, 04 Dec 2018 07:25:48 +0000 Zona hastalığına ne iyi gelir, zona daha çok gece yanığı olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Zona, vücudun dirençsiz olduğu zamanlarda ortaya çıkabilen ve neredeyse her yaş aralığında görülen sinir ucu ilti Zona hastalığına ne iyi gelir, zona daha çok gece yanığı olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Zona, vücudun dirençsiz olduğu zamanlarda ortaya çıkabilen ve neredeyse her yaş aralığında görülen sinir ucu iltihabıdır. Yüz, kollar, boyun, baş, göğüs ve sırt bölgesinde meydana gelen hastalık daha çok yüzde ortaya çıkabilir. Meydana geldiği alanlarda cildin tahriş olmasına neden olur. Oluştuğu yerde yanma, zonklama, batma ve ağrı ile kendini gösterir. Zona hastalığına neden olan virüs ile suçiçeğine neden olan virüs aynıdır. Zona hastalığı tedavisinde krem ve ilaç tedavisi uygulanır. Ancak hastalığın tam olarak iyileşmesini sağlayan bir tedavi henüz yoktur. Uygulanan tedavi hastalık nedeni ile oluşan şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. İlaç ve krem tedavisinin yanı sıra evde de uygulanabilecek bazı tedaviler zona hastalığının iyileşme sürecini kısaltarak rahatlama sağlayabilir.

Zona hastalığı suçiçeği virüsü nedeni ile oluştuğu için daha evvel suçiçeği geçirmiş kişilerin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hastalık suçiçeği geçirmeyen kişilere daha kolay bulaşır. Fakat zona hastalığı bulaşan kişilerde zona değil suçiçeği oluşum gösterir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve bebekler zona hastalarından uzak tutulmalıdır. Zona hastalığı gelişen kişiler nadir de olsa hastane ortamında tedaviye alınabilir. Röntgen ve bazı tetkikler istenerek hastalık incelenebilir. İleri yaş grubunda ve bağışıklık sistemi güçsüz olanlarda hastalık bazen iz bırakabilir.

Zona Hastalığına Ne İyi Gelir

Gece Yanığına Ne İyi Gelir

 • Zona nedeni ile oluşum gösteren kabarcıkların üzerine çörek otu yağı, badem yağı ve hakiki zeytinyağı sürülerek hastalık nedeni ile oluşan şikayetler hafifletilebilir. Uygulama birkaç saat aralıklarda günde 3-4 defa yapılabilir.
 • 5-6 adet lahana yaprağı blendera alınarak iyice ezilir. Elde edilen lahana suyu temiz bir tülbent ile lezyonların üzerine sürülür.
 • 500 gram demir hindi 2 litre suyun içine atılarak eritilir. Elde dilen karşım günde 1 su bardağı olacak şekilde aç karnına içilir.
 • 4 yemek kaşığı ezilmiş kuşburnu 4 su bardağı suyun içine atılarak yarım saat kaynatılır. Karışım nöbet şekeri ile tatlandırılarak günde 3 defa tüketilir.
 • 50 gram kil, 50 gram kükürt, 50 gram demir dikeni, 100 gram zerdeçal 2 kilo kadar balın içine eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım günde 1 defa aç karnına 1 yemek kaşığı tüketilir.
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş oğul otu 2 su bardağı kaynamış suyun içine atılarak 10-15 dakika bekletilir. Elde edilen karışım lezyonların üzerine sürülür.
 • 2 çorba kaşığı papatya, gazel boynuzu, 1 yemek kaşığı aslanpençesi, 2.5 çorba kaşığı meşe ağacı kabuğu, adaçayı, yulaf bir kavanozun içinde iyice karıştırılır. Elde edilen karışımdan 4 çorba kaşığı 1 litre suya eklenerek kısık ocakta kaynatılır. Elde edilen suya temiz bir bez ya da havlu batırılarak lezyonlara koyulur. Posası ise yine temiz bir tülbentte alınarak oluşan yaraların üzerine tampon yapılır.
]]>
Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-bitkisel-tedavi.html Wed, 05 Dec 2018 04:07:58 +0000 Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi, zona hastalığı, (herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi ise, kuşak hastalı Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi, zona hastalığı, (herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi ise, kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres, üzüntü depresyon gibi nedenlerle, bağışıklık sistemini düşürücü faktörler olarak zona hastalığı geçirilmesine neden olur. Zona hastalığı virüsünü uyandırarak aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük ile virüsün çoğalarak, sinirlere etki edip, deride yayılmasına neden olacaktır.

Çocuklarda bile zona hastalığının, genelde çocukluk çağında su çiçeği virüsünün (mikrobunun) sinirlerine yerleşerek yıllar sonra bile kendiliğinden büyük bir nedenle bile vücudun savunma mekanizmasını bozarak tekrarlayan bir hastalık türüdür. Genellikle 50-60 yaşın üzerinde insanlara zona hastalığı sıklıkla rastlanır.  Zona geçiren bir hastanın kabarcıkların içindeki sıvı ile temas eden kişiler, su çiçeği geçirmemiş ise, su çiçeği hastalığına yakalanabilirler. Su çiçeği ve Zona geçirmiş kişiler başka hastalardan bulaşma yolu ile virüs alınmasına karşı dirençlidirler. Zona hastalığını sırasında hastaların banyo yapmasının sakıncası yoktur. Ancak sıcak banyolar ağrıyı artırabilir, banyo sonrası da, kabarcıkların mikrop kapma riskini arttırabilir. Bu nedenle banyo sonrası antiseptik, solüsyonlarla pansuman yapılması önerilir.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zona Hastalığının Bitkisel Tedavisi, Nasıl Yapılır 

Zona hastalında, ortalama 3 hafta içinde hem ağrılar hem de zona virüsünün bitimiyle, yani tedavisinden sonra leke kalmasını engelleyen bitkisel kremler ve spreylerden faydalanılabilir.

 • Alternatif ve Hemopati de destek ve tedavide kalıcı çözüm için, kesin sonuç alındığı, bitki özleri sayesinde medikal ilaç kullanmadan 2 ayda leke izi kalmadan garantili bitkisel yöntemlerle tedavi edebiliyor.
 • Zona hastalığına iyi gelecek, lahana kürü ile hastalığın daha çabuk iyileşmesine faydalı olacaktır. Lahana yaprakları ezilerek, lapa halinde konulur. Günde 4 defa içilir.
 • Vücut saf zeytinyağı ile ovulur.
 • Vücut sirkeyle karıştırılmış suyla yıkanır.
 • Ağrıyan yerler badem yağı ile ovulur.
 • 4 bardak suya, 4 kaşık ezilmiş kuşburnu konulur. 30 dakika kaynatılıp, nöbet şekeriyle tatlandırılarak, günde üç defa içilir.
 • Armut suyu güçlü bir antiviral bileşik olan kafeik asit bakımından zengindir. Zona hastaları bolca armut yiyip, armut suyu içmeleri önerilir.
 • Semizotu Çin de herpes ilacı olarak ün yapmıştır. Semizotunu, ıspanak gibi pişirip yenilebilir.
 • Çarkıfelek çiçeği, yumuşak bir sakinleştiricidir. Zona ağrıları için kullanmak çoğu zaman fayda getirir.
 • Oğul otu, herpes familyasından virüsler üzerinde ki, etkisi kanıtlanmıştır. Zona için bol miktarlar da oğul otu, zufa otu, yabani mercanköşk, nane, biberiye, adaçayı, yeşil nane, ve kekik gibi herhangi birini karıştırarak, yapılan çay fayda sağlamaktadır.
 • Oğul otu ile, 250 ml. kaynar suya 2 çay kaşığı kurutulmuş halde hazırlayarak, çayı doğrudan döküntünün üzerine uygularsanız faydasını göreceksiniz.

 Geçmiş olsun.

]]>
Zona Tedavisi https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:04:10 +0000 Zona viral bir hastalık olduğu için tedavisi de immün - bağışıklık - sistemini güçlü kılmaya ve ağrı , kaşıntı gibi belirtileri gidermeye yönelik bir tedavi uygulanır. Zona tedavisine kendi başınıza başlamamanız ve mutla Zona viral bir hastalık olduğu için tedavisi de immün - bağışıklık - sistemini güçlü kılmaya ve ağrı , kaşıntı gibi belirtileri gidermeye yönelik bir tedavi uygulanır. Zona tedavisine kendi başınıza başlamamanız ve mutlaka lezyonları bir cildiye uzmanına tetkik ettirmeniz gerekir. Zona tedavisinde en çok ağrının azaltılması için non-steroid antiinflamatuar ilaçlar ,  ve yüzeyel olarak krem ve pomadlar kullanılır. Krem ve pomadlar genellikle steroid içeriklidir ve kaşıntının azaltılması için reçete edilirler.

Yüzel olarak alimünyum asetatın %5'lik çözeltisi ile 30 -60 dakikalık ıslak pansumanlar uygulamakta faydalıdır. Zona tedavisi için genellikle hastaneye yatış yapılması gerekmez. Ancak 50 yaş üzeri ve bağışıklık sistemi zayıf olan AIDS hastaları yada bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda hastaneye yatış gerekir. 

Ayrıca bazı durumlarda viral olan cilt lezyonlarına bakteriyal bir enfeksiyon eklenir. Ciltte ısı artışı ve kızarıklık giderek artar. Bu durumlarda hızla antibiyotik tedavisine başlamak gerekmektedir. Ancak bu ayrım bir hekim tarafından yapılmalıdır. Bazı durumlarda da zona gözde ortaya çıkar ve bu durumda hasta mutlaka hastanede tedavi edilmelidir.

Zonadan korunmak için varisella zoster aşıları risk altındaki gruplarda kullanılabilir. Ayrıca zona tedavisinde zona zoster immun globulini adı verilen antiviral ilaçlarda kullanılmaktadır.  Tedavi sonrası cilt yüzeyinde kalan lekeler için birçok dermokozmetik ürün kullanılmakla birlikte cerrahi önerilmemektedir. 
Zona Tedavisi

Zona tedavisi, eğer erken teşhis edilebilirse ve ilaç tedavisine başlanırsa zonaya neden olan virüsün yayılma olasılığı azalır. Ortaya çıkan belirtiler kısa sürede iyileşir. Zona tedavisi için kullanılan ilaçlar baş ağrısına ve mide problemlerine yol açabilir. Zona için tedavinin erken dönemde başlaması oldukça önemlidir.

Zona tedavisinde kullanılan ilaçlar, zonanın ardından oluşan ağrıları engelleyici özelliğe sahip değildir, ancak ağrılı geçen zamanın daha kısa olmasını sağlar.

Yoğun yaşanan enfeksiyonlarda, ciddi ağrıya maruz kalan hastalarda ve göz tutulumunda antiviral ilaçlara ek olarak kortizon da reçete edilebilir. Zona sonrası ortaya çıkan ağrı, ağrı kesici ilaçların kullanımı ile biraz olsun hafifleyebilir. Bazı vakalarda zona tedavisinde depresyon ilaçları uygun görülerek ağrıları gidermek amacı ile kullanılabilir. Gün içinde birkaç defa kurutucu pansumanların uygulanması ağrılar için faydalı olacaktır.

]]>
Zona Hastalığı Oluşum Nedenleri Nelerdir ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-olusum-nedenleri-nelerdir.html Wed, 05 Dec 2018 15:09:29 +0000 Zona Hastalığının Oluşum Nedenleri, Zona hastalığı ''Herpes Zoster'' virüslerinin neden olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk arasında bu hastalık gece yanığı ya da kuşak hastalığı olarak da bilinir. Zona hastalı Zona Hastalığının Oluşum Nedenleri, Zona hastalığı ''Herpes Zoster'' virüslerinin neden olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk arasında bu hastalık gece yanığı ya da kuşak hastalığı olarak da bilinir. Zona hastalığı, stres, travma, üzüntü, depresyon ve bağışıklık sistemini düşüren etkenler zona hastalığı geçirilmesine sebep olabilir. Vücudun enfeksiyonlarla başa çıkmasını sağlayan bağışıklık sistemindeki güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına sebep olur. Çoğunlukla yetişkin insanlar üzerinde zona hastalığına rastlansa da, çocuklarda da görülebilir. Zona hastalığı belli bölgelerde oluşan döküntülerle beraber bant şeklinde bir görüntü oluşturur ve daha sonra döküntüler su toplar ardından kabuk tutarak kabarcıklar meydana gelir. Zona hastalığı en çok vücudun göğüs, sırt, boyun, karın, bel, kalça, yüz, ve kafa bölgelerinde kendini gösteren şiddetli ağrılara sebep olan bir hastalıktır. 

Zona Hastalığı Oluşum Nedenleri Nelerdir Zona hastalığı oluşumu

Varicelle Zoster adıyla da  tanınan Zona hastalığı kısaca VZV kısaltmasıyla da lanse edilen suçiçeği virüsüne benzeyen bir virüstür. Bu virüs, sinir kök hücrelerine yerleşerek yumurtalar ve bu yumurtlama zamanında şiddetli ağrı ve deride yanık gibi kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına sebep olur. Uzun zaman bazı hastalarda bu virüs vücuttan atılmayabilir. Zaman içinde bu virüs tekrar aktifleşebilir aynı sorunları tekrarlayabilir. Kıl köklerindeki Zona virüsü pasif hale geldiğinde kıl köklerinde pasif olarak kalır ve immüm sistemi (bağışıklık sistemi) güçlü olduğunda sürece aktifleşmez fakat immüm sistemi düştüğü anda hemen aktifleşir kıl köklerinden deriye kadar gelir, zonanın belirtilerini vermeye başlar. Daha önce suçiçeği geçirmiş bir kişinin zona hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. 

Zona hastalığı vücut direncinin kırılması ile ortaya çıkmaktadır. Fakat oluşum nedenleri aşırı stres, üzüntü, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, ışın tedavileri, kanser, kanser tedavisinde kullanılan direnç baskılayıcı ilaçlar, kaza ve zehirlenmeler, AIDS hastalığı, daha önceden şu çiçeği hastalığı geçirmiş olmak ve yaş gibi etkenlerdir.

]]>
En Çok Hangi Yaşta Görülür? https://www.zonahastaligi.gen.tr/en-cok-hangi-yasta-gorulur.html Thu, 06 Dec 2018 08:10:30 +0000 Zona hastalığı herhangi bir yaşta oluşabilse de en çok 60-65 yaş ve üzerindeki görülmektedir. Zona hastalığı herhangi bir yaşta oluşabilse de en çok 60-65 yaş ve üzerindeki görülmektedir.
En Çok Hangi Yaşta Görülür]]>
Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-belirtileri-nelerdir.html Fri, 07 Dec 2018 03:43:22 +0000 Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Zona hastalığı, Herpes zoster, diğer adıyla ZONA, varisella zoster virüsünün neden olduğu ve daha önce su çiçeği geçirmiş olan kişilerde görülen, vücudun tek tarafında b Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Zona hastalığı, Herpes zoster, diğer adıyla ZONA, varisella zoster virüsünün neden olduğu ve daha önce su çiçeği geçirmiş olan kişilerde görülen, vücudun tek tarafında bu bazen sırt, bazen baş, yüz, boyun, bel, karın, kalça bazen de göğüs altlarında ve vücudun hemen her yerlerinde tek taraflı deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreden bir hastalıktır. Virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hastalığıdır. Halk tabiri ile bilinen zona, gece yanığı olarak bilinen zona hastalığının diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır. Kökeninde su çiçeğine sebebiyet veren virüs bulunan zona hastalığı aslında sinir uçlarının iltihaplanmasıdır. Varisella (Su çiçeği ) sonrası varisella zoster virüsü vücut sinir hücrelerine yerleşip hiçbir belirti vermeksizin yıllarca inaktif olarak kalabilir. Bağışıklık sistemindeki bazı bozuklukla veya zayıflık yerleştiği hücrelerden ayrılıp aksonlar boyunca ilerleyerek sinir bölgesindeki deride viral enfeksiyona yol açabilir. Su dolu kabartıların geçme süresi genellikle 2-4 hafta içerisinde iyileşir, fakat sinir ağrıları kalıcı olabilir. Zona hastalığı, stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk, travma, beslenme bozukluğu, uzun sağlıksız diyetler, kanser, depresyon ve bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılan direnç baskılayıcı ilaçlar, ışın tedavileri, kaza ve zehirlenmelerden sonra, AIDS hastalığı Zona hastalığını geçirme sebepleridir. Zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudun enfeksiyonlarla virüslerle baş edebilmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına sebep olur.

Çocuklarda bile Zona hastalığı görülmektedir. Genellikle 50-60 yaşını üzerindeki insanlarda zona hastalığına daha sık rastlanmaktadır. Zona hastalığını stres, travma gibi faktörler tetiklemektedir. Su çiçeği bu hastalığı geçiren hemen hemen herkes ve genellikle ergen yaş  sonrasında 60-65 yaş üzeri insanlarda görülen bir deri hastalığıdır. Zona hastalığı virüsü, sinir hücrelerinin köklerine yerleşerek yumurtlar ve bu yumurtlama döneminde şiddetli ağrı ve deride yanık benzeri su toplamış gibi kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına sebep olur. Uzun bir süre bazı hastalarda bu virüs atılamayabilir. Kıl köklerinde kanla bu virüs zamanla tekrar aktifleşebilir, aynı rahatsızlıkları ve sıkıntıları tekrar yaşatabilir. Kıl köklerindeki Zona hastalığı virüsü bağışıklık sisteminin iyi durumunda pasif olarak kalır, sistem güçlü olduğu sürece aktif olmaz ancak bu virüs herhangi bir sıkıntı, depresyon, stres yani bağışıklık sisteminin çöktüğü gücünü yitirmesi ile kıl köklerindeki sinirlerin uçlarına yayılır, sonra oradan da deriye kadar yayılmaya başlar, zonanın insana yaşattığı acılar, sıkıntılar başlar. Zona hastalığı suçiçeğinin virüsünün yaptığı bir çeşit enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin bozulması sebebi ile zona hastalığı ortaya çıkarak, aktifleşir.Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir  

Zona hastalığının özelliği, vücudun bir bölgesine yerleşmesidir. Çizgi ( kuşak ) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan su dolu kabarcıklar oluşur. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, ateş, yorgunluk olabilir. Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir dayanılmaz bir hal alır ve şimşek çakması şeklinde olduğu tarif edilmektedir. Zona hastalığı bir hafta içinde derideki belirtileri ortaya çıkınca hastalığın teşhisi konulmuş kesinleşmiş olur. Tek taraflı, çizgi şeklindeki ağrı, bulunduğu bölgelerdeki organların mide, safra kesesi,böbrek,kalp vb. ağrıları ile karışabilir. Derideki su dolu kabarcıklar önceleri gerginken zamanla ortalarından hafif çökme oluşur, göbeklenir ve renkleri şeffafken sarımsı, mat, beyaz olur. Bir hafta sonra derideki kızarıklık kaybolur, su dolu kabarcıklar kabu]]> Zona Hastalık Deride İz Bırakırmı ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastalik-deride-iz-birakirmi.html Fri, 07 Dec 2018 21:58:48 +0000 Zona hastalığında hastalık bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde yaşlılarda ve ikincil olarak bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalır. Zona hastalığında hastalık bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde yaşlılarda ve ikincil olarak bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalır.
Zona Hastalık Deride İz Bırakırmı ]]>
Zona Hastalığı Bulaşıcımıdır ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-bulasicimidir.html Fri, 07 Dec 2018 22:18:59 +0000 Zona daha evvelden suçiçeği geçirmemiş kişilere bulaşabilir, fakat bu kişilerde zona değil, suçiçeği gelişir. Zona, suçiçeğine göre daha az bulaştırıcıdır. Zona Hastalığı su k Zona daha evvelden suçiçeği geçirmemiş kişilere bulaşabilir, fakat bu kişilerde zona değil, suçiçeği gelişir. Zona, suçiçeğine göre daha az bulaştırıcıdır. Zona Hastalığı su kabarcıkları patladığında bulaştırıcı hale gelir. Zona hastalığında Yeni doğanlar ve bağışıklık sisteminde yetmezlik olanlar zonalı kişilerden virüsü alarak suçiçeği geliştirmeye eğilimlidir. Zonalı hastalar nadiren hastaneye yatırılarak tedavi edilme ihtiyacı gösterir.
Zona Hastalığı Bulaşıcımıdır ]]>
Zona Nasıl Tanınır ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-nasil-taninir.html Sat, 08 Dec 2018 16:54:37 +0000 Tanı su kabarcıklarının tipik görüntüsü ve döküntü başlamadan önce vücudun tek tarafında ağrı olması ile konulur. Gerekirse incelenmek üzere su kabarcıklarından örnek alı Tanı su kabarcıklarının tipik görüntüsü ve döküntü başlamadan önce vücudun tek tarafında ağrı olması ile konulur.

Gerekirse incelenmek üzere su kabarcıklarından örnek alınabilir. Su kabarcıklardan çıkan sonuca göre gerekli tedavi uygulamasına geçilir.
Zona Nasıl Tanınır ]]>
Zonanın Komplikasyonları Nelerdir ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zonanin-komplikasyonlari-nelerdir.html Sun, 09 Dec 2018 00:09:25 +0000 Zona hastalığı dreri döküntüleri geriledikten sonra Zonaya ait ağrı kalabilir. Özellikle yaşlı hastalarda ağrı aylar ve yıllar boyu kalır. Zonanın erken evrelerinde tedaviye başlamak ağrı gelişimini enge

Zona hastalığı dreri döküntüleri geriledikten sonra Zonaya ait ağrı kalabilir. Özellikle yaşlı hastalarda ağrı aylar ve yıllar boyu kalır. Zonanın erken evrelerinde tedaviye başlamak ağrı gelişimini engelleyebilir.

Zona hastalığında su kabarcıklarında bakteri enfeksiyonu gelişebilir ve bu yaraların iyileşmesini engeller. Zona hastalığında döküntüde ağrı ve kızarıklık artarsa muhakkak doktorunuza başvurun. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Zonanın Komplikasyonları Nelerdir Diğer bir durum Zonanın tüm vücuda ve diğer organlara yayılmasıdır. Nadir olarak görülen bu durumda bağışıklık sistemi baskılanmıştır.
]]>
Zona Hastalığı Vücudun Hangi Bölgesinde Görülür? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-vucudun-hangi-bolgesinde-gorulur.html Sun, 09 Dec 2018 07:06:23 +0000 Zona genellikle gövdede ve kalçalarda görülür. Fakat yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Zona hastalığı gözde kalıcı hasar bırakabildiği için göz de hastalık görüldüğünde dikkatli bi Zona genellikle gövdede ve kalçalarda görülür. Fakat yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Zona hastalığı gözde kalıcı hasar bırakabildiği için göz de hastalık görüldüğünde dikkatli bir bakım gerekir.

Burun ucunda su kabarcığı oluşmuşsa bu göz tutulumunun olduğunu gösterir. Bu durumda muhakkak Göz Hastalıkları uzmanı tarafından muayene yapılmalıdır.
Zona Hastalığı Vücudun Hangi Bölgesinde Görülür
]]>
Zona Hastalığı Nedenleri ? https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi-nedenleri.html Sun, 09 Dec 2018 21:00:54 +0000 Zona hastalığı nedenleri, zona oldukça ağrılı, ciltte kabartı ve döküntüler ile seyreden bir tür cilt hastalığıdır. Halk arasında ''gece yanığı'' olarak bilinmektedir. Zona hastalığında belli bir alanda olu Zona hastalığı nedenleri, zona oldukça ağrılı, ciltte kabartı ve döküntüler ile seyreden bir tür cilt hastalığıdır. Halk arasında ''gece yanığı'' olarak bilinmektedir. Zona hastalığında belli bir alanda oluşan döküntüler ile birlikte bant şeklinde bir görünüm oluşur. Daha sonra döküntüler su toplayarak ardından kabuk tutarak kabarcıklar oluşur.

Su çiçeğine yol açan varisella zoster adlı virüs zona hastalığına da yol açar. Virüs vücuda yerleştikten sonra bağışıklık sisteminin zayıf bir anında zona hastalığının oluşmasına neden olur. Zonaya yol açan virüsü sinir köklerine yerleşip gizlenen bir virüs türüdür. Virüs sinir köklerinde olduğu için zona hastalığı nedeni ile oluşan ağrılar çok şiddetli seyredebilir. Karın, baş, boyun, kollar, göğüs, sırt ve yüz bölgesi zona hastalığından en fazla etkilenen bölgelerdir. Zona en çok baş ve göğüs bölgesinde oluşur.

Zona Hastalığı Nedenleri Zona Hastalığının Nedenleri

Daha önce su çiçeği geçiren bir kişinin zona hastalığına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Su çiçeğine neden olan varisella zoster adlı virüs sinirlere yerleşmiştir. Uzun yıllar virüs sinirlerde her hangi bir probleme yol açmadan durabilir. Bazı vakalarda ise virüs her hangi bir sorundan dolayı aktif hale gelerek zona hastalığına neden olabilir.

Virüsün uzun zaman sessiz kalması ve birden bire neden ortaya çıktığı ve zona hastalığına yol açtığı henüz tam olarak açıklanamamıştır. Ancak virüsün açığa çıkmak için bağışıklık sisteminin zayıf bir anını kolladığı düşünülmektedir.

Zona neredeyse her yaş grubunda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Fakat 50 yaş ve daha üstü yaşlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Nedeni ise ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin daha güçsüz olmasıdır. 1 yaşından önce su çiçeği çıkaran kişilerde de zona hastalığının görülme olasılığı daha yüksektir.

Zona Hastalığına Nedenleri

 • Yoğun stres
 • Depresyon
 • 50 yaş üzeri
 • Daha önce su çiçeği geçirmiş olmak
 • Üzüntü
 • Uykusuzluk
 • Kanser ilaçları
 • Yorgunluk
 • Işın tedavisi
 • Zehirlenme ve kaza sonrası
 • AIDS
 • Yetersiz beslenme

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona hastalığını günümüzde henüz tam bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi hastalık başladıktan sonra oluşan şikayetleri hafifletmek amacı ile uygulanır. Tedavide virüs için etkili bir ilaç kullanılması gerekir. Kullanılan ilaç hastalık nedeni ile oluşan ağrıyı hafifleterek hastalığın iyileşme sürecini kısaltarak ilerleyen dönemlerde daha ciddi semptomlara yol açmasını önler. Tedavi için ağrı ve yanma hissi başladıktan en geç üç gün sonra ilacın kullanımına başlanması gerekir. Zona hastalığında teşhis ve tedavi ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Çünkü zona sinirleri etkileyen bir hastalıktır. Zona hastalığı nüksetmeyen bir hastalık olarak kabul edilir. Çok nadir durumlarda hastalığın nüksetme olasılığı vardır.

]]>
Zona Hastalığı https://www.zonahastaligi.gen.tr/zona-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 09:49:02 +0000 Zona hastalığı,(herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hasalığı nedenidir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır

Zona hastalığı,(herpes zoster) virüslerinin sebep olduğu ciddi bir deri hasalığı nedenidir. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona hastalığı diğer bir ismi de kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, travma, stres , Üzüntü Depresyon ve Bağışıklık sistemini düşüren faktörler zona geçirilmesine neden olabilir. Zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren neden bilinmemektedir. Vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına neden olur. Çocuklar bile Zona geliştirebilmesine rağmen, genellikle 50-60 yaşın üzerinde insanlara zona hastalığı sıklıkla ratlanır. Bu hastalığı, travma, stres gibi faktörler geçirilmesine neden olabilir. Su çiçeği (Herpes Zoster) bu hastalığı geçiren hemen hemen herkes ve genellikle ergen yaş sonrasında (60-65) yaş üzeri insanlarda görülen bir hastalıktır. Zonahastalığı en fazla vücudun sırt, göğüs, boyun, bel, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır.

Varicelle Zoster adıyla bilinen Zona hastalığı kısaca VZV kısaltma adıyla lanse edilen suçiçeği virüsüne benzeyen bir virüstür. Zona hastalığı virüsü, sinir hücrelerin köklerine yerleşerek yumurtlar ve bu yumurtlama döneminde şiddetli ağrı ve deride yanık benzeri kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına neden olur. Uzun bir süre bazı hastalarda bu virüs atılmayabilir. Kıl köklerinde kanla bu virüs zamanla tekrar aktifleşebilir aynı sıkıntıları tekrarlaya bilir. Kıl köklerindeki Zona hastalığı virüsü pasiflendiğinde kıl köklerinde pasif olarak kalır immun sistemi güçlü olduğu sürece aktif olmaz ancak bu virüs herhangi bir sıkıntı. Zona hastalığı Stres, depresyon yani bağışıklık sisteminin düştüğü sırada hemen aktifleşir kıl köklerinde sinirlerin dalarlarına yayılır sonra deriye kadar gelir, zonanın sıkıntılarını vermeye başlar. Zona hastalığı suçiçeğinin virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Bağışıklık sisteminin bozulması ile zona hastalığı aktifleşir. Zona gece yanığı diğer bir ismi ismin dede belli olduğu gibi yanı yani sıcak havaya veya ortamda çok rahatsız edici duruma gelir.]]>