Zona Ve Tümör İlişkisi Acil

soru

sonay

26 Mayıs 2024 Pazar

merhaba anneme önce zona teşhisi kondu sonra beyninde bir kitle belirlendi. bu kitlenin zonadan olşabilecek bir enfeksiyon olabileceği söyleniyor. lütfen yardım edin. bununla ilgili yapılabilecek bir kan testi varmıdır. zonayı bu şekilde atlatmış bir vakanız varmı?biyopsi ihtimali var ancak çok zor bir yerde olduğu için kitle,bu çok riskli bir ihtimal...

şifre

Önceki Cevaplar

cevap

Admin

01 Temmuz 2024 Pazartesi

Merhaba Sonay,

Annede hem zona hem de beyin kitlesi bulunması karmaşık bir durumdur. Zona virüsünün (Herpes Zoster) merkezi sinir sistemine yayılma potansiyeli vardır ve bu durumda beyin enfeksiyonlarına yol açabilir. Beyinde kitle olarak görülen durum, enfeksiyon nedeniyle oluşmuş bir iltihaplanma veya tümör olabilir.

Bu durumu netleştirmek için çeşitli kan testleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Özellikle aşağıdaki testler yardımcı olabilir:

1. Kan Testleri: Enfeksiyon belirteçleri (CRP, ESR), bağışıklık sistemi yanıtı (lenfosit sayısı, antikor testleri) ve virüsün varlığını doğrulayan spesifik testler (PCR testi ile Herpes Zoster DNA'sı tespiti).
2. Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) Analizi: Lomber ponksiyon ile alınan sıvıda virüs varlığının araştırılması.
3. MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme): Beyindeki kitlenin yapısını ve özelliklerini daha detaylı görmek için kullanılabilir.
4. Biyopsi: Kesin tanı için gereklidir ancak, kitlenin yeri nedeniyle riskli olabilir.

Bu testlerden elde edilen sonuçlar, doktorların en doğru tedavi yöntemini seçmesine yardımcı olacaktır. Beyin kitlesi ve zona öyküsü olan vakalar nadir de olsa vardır ve bu tür durumlar multidisipliner yaklaşımlar gerektirir. Nörolog, enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve beyin cerrahı gibi uzmanların işbirliği önemlidir.

Geçmiş olsun,
Sonay

Çok Okunanlar

Zona Hastalığında Beslenme

Zona Hastalığında Beslenme

Zona Ne Kadar Sürede Geçer?

Zona Ne Kadar Sürede Geçer?

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

Zona Nasıl Tanınır?

Zona Nasıl Tanınır?

Zona Tekrar Edermi Belirtileri ve Tedavisi

Zona Tekrar Edermi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?