Kulak Zonası Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Zonası Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zonası, Zona hastalığı virüslerin sebep olduğu çok ciddi bir deri hastalığıdır. Vücudun her bölgesine görülebilir. Sıkıntı, stres, depresyon gibi ruhsal hastalıkların sonucunda görülür. Zona hastalığı halk dilinde kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak bilinir. Hastalık sonucunda virüsler bütün vücuda dağılarak insan sağlığını ciddi anlamda etkiler. Zona hastalığı vücudun belli bir bölgesinde görülmez. Kulak, yüz, kol, bacak, yüz gibi birçok yerinde görülür. Ama vücudun hangi bölgesinde görülürse görülsün sağlık için çok tehlikelidir. Genellikle sırt, göğüs, kalça, karın, bel yüz ve kafa gibi bölgelerinde görülür.

Kulağın içinde veya arka kısmında meydana gelmesine de kulak zonası denilir. Virüsler tedavi edilmediği zaman vücudun sindirim sistemine ve sinir sistemine yayılarak insan sağlığını ciddi anlamda etkiler. Kulak zonası çocuklar da pek rastlanmaz. Genelde orta yaştaki insanlar ve yaşlılarda en fazla görülür. Çok şiddetli ağrılara sebep olur. Deride yanma, şiddetli ağrı, kaşıntı ve kızarıklara sebep olur.

Kulak zonası belirtileri nelerdir?
  • Kulağın içinde veya çevresinde kızarıkların oluşması,
  • Su çiçeğine benzer yaraların oluşması,
  • Kulak da şiddetli ağrı oluşması,
  • Kulak ve çevresinde kaşıntı gibi rahatsızlıklar görüldüğü zaman kulak zonasının belirtileridir.
Kulak zonası tedavisi nasıl yapılır?

Kulak zonası şiddetli ağrıya ve kaşıntıya sebep olduğu için kaşınan bölgeleri kaşımamak gerekir. Su çiçeğine benzediği için kaşıntıdan sonra vücutta iz bırakabilir. Kulak içi ve çevresinde oluşan zonaya ilk olarak buzla müdahale etmek, yaranın ağrısını dindirip kaşıntıyı önleyecektir. Doktora başvurarak doktor tavsiyesi üzerine antibiyotik kremler kullanılmalıdır. Kremleri kulakta oluşan zonalar geçene kadar uygulanmalıdır. Kulak zonasının ağrıları başladığı zaman ılık su ve bol köpüklü ile de müdahale edilebilir.

Kulak Zonası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zona Hastalığında Beslenme

Zona Hastalığında Beslenme

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zona Hastalığı

Zona Hastalığı

Zona Tedavisi

Zona Tedavisi

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

En Çok Hangi Yaşta Görülür?

Zona Hastalık Deride İz Bırakır mı?

Zona Hastalık Deride İz Bırakır mı?

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?

Zona Ağrıları Nasıl Geçer?