Zona İçin Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Zona İçin Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zona için şifalı bitkiler, zona hastalığı, virüslerinin neden olduğu önemli bir deri hastalığıdır. İnsanlar arasında gece yanığı tabiriyle bilinen zona hastalığı başka bir adı ise kuşak hastalığıdır. Zona hastalığı, stres, travma, üzüntü ve depresyon gibi sebeplerle, bağışıklık sistemini zayıflaştırıcı etkenler olarak zona hastalığı geçirilmesine sebep olur.

Zona hastalığı virüsünü tetikleyen ve aktifleştiren sebep bilinmemektedir. Vücudumuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir zayıflık ile virüsün çoğalarak, sinirlere etki etmesi, deride yayılmasına sebep olacaktır. Çocuklarda zona hastalığının, sıklıkla çocukluk döneminde su çiçeği virüsünün (Mikrobunun) sinirlerde yer ederken yıllar sonra bile kendi kendine büyük bir sebeple bile vücudun savunma mekanizmasını bozarak tekrarlayan bir hastalık şeklidir. Çoğunlukla 50 ila 60 yaşın üstündeki insanlarda zona hastalığı daha sıklıkla rastlanır. Zona hastalığı geçiren bir hastanın kabarcıkların içindeki mikroplu sıvı ile temas eden insanlar, su çiçeği hastalığı geçirmemiş ise su çiçeği hastalığı geçirebilirler.

Su çiçeği ve Zona geçirmiş insanlar başka hastalardan bulaşma şekli ile virüs alınmasına karşı vücutları dirençlidirler. Zona hastalığı esnasında hastaların banyo yapmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat sıcak banyo ağrıyı, sızıyı artırabilir. Banyo sonrası da sıvı dolu kabarcıkların mikrop kapma ihtimalini arttırabilir. Bu sebeple banyo sonrası antiseptik, solüsyonlarla temizlik ve pansuman yapılması önerilir. Zona hastalığında, tahmini üç hafta içerisinde hem ağrılar hem de zona virüsünün bitimesiyle, yani tedavisinden sonra leke, iz kalmasını önleyen bitkisel kremler veya spreylerden yararlanılabilir. Alternatif destek ve tedavide kalıcı yöntem ve çözüm için, net sonuç alındığı, bitki özleri yardımıyla medikal ilaç kullanmadan iki ayda leke izi kalmadan doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Zona hastalığına faydalı olacak bitkiler
  • Lahana kürü ile rahatsızlığın daha hızlı iyileşmesine faydalı olacaktır. Lahana yaprakları dövülerek, lapa şeklinde konulur. Günde üç dört defa içilir.
  • Hasta olan Vücut saf zeytinyağı ile ovulur.
  • Vücut sirke ve su karışımıyla yıkanır.
  • Ağrıyan yara yerleri badem yağı ile masaj yapılarak ovulur. *Dört bardak suya, dört kaşık dövülmüş kuşburnu konulur. Yarım saat kaynatılıp, şeker ile tatlandırılarak, günde üç defa içilmesi tavsiye edilir.
  • Armut suyu kuvvetli bir antiviral olan kafeik asit açısından zengindir. Zona hastaları çokça armut yiyip, armut suyu tüketmeleri önerilir.
  • Ülkemizde bolca yetişen semizotu Çin'de ilaç olarak ün yapmıştır. Semizotunu, ıspanak şeklinde pişirip yenilebilir. *Çarkıfelek çiçeği, iyi bir sakinleştiricidir. Zona ağrıları için tüketmek çoğunlukla fayda getirir.
  • Oğul otu, herpes türünden virüsler üstündeki, etkisi ispatlanmıştır.
  • Zona için çok miktarda adaçayı, oğul otu, zufa otu, nane, yabani mercanköşk, biberiye, yeşil nane ve kekik gibi bitkileri birini karıştırarak, yapılan bitki çayı fayda sağlamaktadır.
  • Oğul otu ile, bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı kurutulmuş şekilde hazırlayarak, çayı direk olarak döküntünün üzerine ovalanırsa faydalı olacaktır.

Zona İçin Şifalı Bitkiler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zona Hastalığı Nedenleri?

Zona Hastalığı Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Vücudun Hangi Bölgesinde Görülür?

Zona Hastalığı Vücudun Hangi Bölgesinde Görülür?

Zona Hastalığına Ne İyi Gelir?

Zona Hastalığına Ne İyi Gelir?

Zona Ne Kadar Sürede Geçer?

Zona Ne Kadar Sürede Geçer?